• pomniki Kościuszki - Tadeusz Kościuszko Bohater Czterech Narodów

Idź do spisu treści

Menu główne:

• pomniki Kościuszki

Pamięć

 

Materiał na podstawie wywiadu z prof. Szaniawskim z okazji odsłonięcia
pomnika Tadeusza Kościuszki w WarszawieTadeusz Kościuszko nie był zwykłym generałem armii amerykańskiej, lecz jej ojcem założycielem. Jego pomniki stoją w wielu miastach USA: Washington DC, Chicago, Boston, West Point.

Warszawski pomik jest repliką pomnika ze Stanów Zjednoczonych - jest odlewem z tej samej formy wykonanej ponad 100 lat temu, pomnika stojącego w Washington DC tuż przed Białym Domem. Pomnik w Washington DC powstał 20 lat po namalowaniu przez Matejkę obrazu - Kościuszko pod Racławicami. Na obrazie Kościuszko jest przedstawiony jest w mundurze generała armii amerykańskiej z najwyższym wojskowym odznaczeniem - orderem Cincinnati. Pomnik Tadeusza Kościuszki został wyrzeźbiony na podstawie obrazy Jana Matejki. Ufundował goIgnacy Paderewski.

Pomnik jest niesłychanie piękny i charakterystyczny. Na cokole wyryto miejsca zwycięskich bitew rozegranych przez Kościuszkę (West Point, Saratoga, Racławice). Po obu stronach cokołu umieszczono postacie żołnierzy Tadeusza Kościuszki - kosyniera spod Racławic oraz amerykańskiego rangera z Wojny o Niepodległość Stanów Zjednoczonych. Integralną częścią pomnika jest kula ziemska z mapą Europy, Polski i USA.

 
Pomnik w Washington DC powstał 20 lat po namalowaniu przez matejke obrazu Matejki: Kościuszko pod Racławicami (obraz ze zbiorów krakowskich). Postać Tadeusza Kościuszki na obrazie oraz na pomniku jest przedstawiona w mundurze generała armii amerykańskiej z amerykańskim najwyższym wojskowym odznaczeniem - orderem Cincinata. Alegoria: Kosciuszko na koniu, ubrany w mundur Armii USA, za nim kapliczka z Matką Boską Częstochowską, obok sztandar z bałym orłem w koronie, z tyłu chłopi kosynierzy przy zdobytych armatach rosyjskich, u stóp generała lezy zdobyty sztandar.

Pomnik Tadeusza Kościuszki został wyrzeźbiony na podstawie obrazu Jana Matejki. Fundatorem pomnika był Ignacy Paderewski.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego