• bitwa pod Zieleńcami - Tadeusz Kościuszko Bohater Czterech Narodów

Idź do spisu treści

Menu główne:

• bitwa pod Zieleńcami

Biografia > • w Polsce

 


W 1784 roku, Kościuszko powrócił do Polski. Przybył do rodzinnych Siechnowicz. Długo musiał czekać na zatrudnienie do armii. Dopiero w 1789 roku Kościuszko został wcielony na stałe do wojska. Powiększanie armii nie spodobało się carycy Katarzynie. Wprowadziła ona do Polski wojska rosyjskie z którymi do bitwy doszło pod Zieleńcami. Pod dowództwem Kościuszki polacy wygrali to starcie.

 

Po raz kolejny we Francji Tadeusz Kościuszko pojawia się po walkach na linii Bugu, w których odparto około trzykrotnie silniejsze wojska rosyjskie. Wojna ostatecznie zakończyła się klęską Polaków. Gen.Kościuszko postanowił nie rezygnować z walki i w tym celu wyjechał do Paryża, starając się uzyskać pomoc Francji dla wywołania powstania. Dyplomaci francuscy w obawie przed ostrą reakcją Rosji jednak nie udzielili wsparcia planom Kościuszki.


Wiosną 1789 roku generał Kościuszko otrzymał zaproszenie na rozmowy do Paryża od francuskiego Dyrektoriatu. Z paszportem na fałszywe nazwisko wyruszył do Europy. Liczył, że uda mu się umiędzynarodowić działania w sprawie Polski. Niestety, były to obietnice, które nie miały się ziścić. Polacy byli narzędziem w rękach Francuzów.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego